Genelec G Three Aktiivikaiutin
Iisalmessa valmistettu Genelec G Three on laadukas aktiivikaiutin, joka tuottaa selkeän, luonnollisen ja tasapainoisen äänen. Sen tyylikäs ja huomaamaton muotoilu sopii saumattomasti moderniin sisustukseen, ja se on täydellinen valinta niin musiikin kuunteluun kuin elokuvien katseluun.
Hinta per kpl
- Studiotason äänenlaatu olohuoneeseen
- Erilliset 50 W Class D -vahvistimet diskantille ja bassolle
- Sopii moneen tilaan ja käyttötarkoitukseen
- Tyylikäs ja ajaton design
- Valmistettu Suomessa, Iisalmessa
Tuotekuvaus
Genelec G Three aktiivikaiutin on suosittu iisalmelainen 2-tie kaiutin
Se on maineikas ja haluttu aktiivikaiutin, joka täyttää vaativankin kuuntelijan toiveet - sen suorituskyky on kokoon suhteutettuna lähes uskomaton. Sen ääni tinkimättömän puhdas ja detaljirikas, ja sen suorituskyky on tehnyt siitä suositun aktiivikaiuttimia arvostavien keskuudessa. Parasta kaiuttimissa on, ettei niitä tarvitse pitää kovalla kuullakseen äänen selvästi ja kirkkaasti.
G-sarjan keskikokoinen, mutta erittäin suorituskykyinen aktiivikaiutin, joka soveltuu sellaisenaan erinomaisesti television tai tietokoneen äänen parantamiseen. Monipuolisten säätöjen ansiosta voidaan se sovittaa luovasti erityyppisiin tiloihin ja huoneisiin sekä lähelle seiniä. Genelecin monipuoliset lisävarusteena myytävät kiinnitysratkaisut mahdollistavat kaiuttimen integroimisen myös saumattomasti osaksi sisustusta. Lisäksi Genelec G Three:ssä on valmiina mukana Iso-Pod jalusta, joka helpottaa kaiuttimen asettamista ja äänen suuntaamista kuuntelijalle mieluisaksi. Kaiuttimessa on automaattinen virrankatkaisu ja edessä olevan valkoisen ledin voi kytkeä kokonaan pois päältä. Kaiutin on valmistettu Iisalmessa.
Liittäminen ja käyttö
G -mallisto on varustettu signaalin tunnistavalla automaattisella virrankytkennällä eli silloin kun tuotteet eivät ole käytössä, ne menevät virransäästötilaan. Genelec g three b vahvistinyksiköt on varustettu ylikuormitussuojauksella, mikä takaa tuotteiden luotettavuuden ja erittäin pitkän käyttöiän. Genelec G3 b:n sisääntuloliitännät ovat analoginen RCA sekä analoginen XLR. Käy hyvin myös kotiteatterin lisäkaiuttimeksi.
Genelec G Three aktiivikaiuttimen maksimiäänenpaine yltää jopa 104 dB 1 m etäisyydeltä, joten puhtia riittää. Tämä G - sarjan aktiivikaiutin tarjoaaa käytännölliset säätimet, joilla kaiuttimen taajuusvaste pystytään tasapainottamaan erilaisissa akustisissa ympäristöissä. Lisää bassotaajuuksia saat lisäämällä Genelec G3 b:lle on tarjolla paljon erilaisia kiinnitysvaihtoehtoja ja siinä on jo entuudestaan Mukana Iso-Pod jalusta joka helpottaa kaittimen asettamista sekä äänen suuntaamista kuuntelijalle.
Nappaa itsellesi huippusuosittu Genelec g three WiiM Ultra-paketti tai Genelec g three + bluesound node-paketti
Tekniset tiedot
Vahvistimen teho: | 50 W bassolle ja 50 W diskantille (Class D) |
Taajuusvaste: | 47 Hz – 25 kHz (-6 dB) |
Taajuusvasteen tarkkuus: | ±2,5 dB (54 Hz – 20 kHz) |
Kaiutinelementtien mitat: | 130 mm basso ja 19 mm diskantti |
Mitat: | 299 mm korkeus, 189 mm leveys ja 178 mm syvyys (Iso-Podin kanssa) |
Paino: | 5 kg |
Liitännät: | 1 x RCA analoginen sisääntulo ja 1 x XLR analoginen sisääntulo |
Hetkellinen maksimiäänenpaine (SPL): | ≥104 dB |
Pitkäkestoinen maksimiäänenpaine (SPL): | ≥96 dB |
Akustinen pohjakohina: | ≤5 dB SPL |
Lue lisää: genelec.fi/g-three
Yhteensopivat tuotteet
Kaapelit ja Tarvikkeet
Artikkelit
Tuotearvostelut
Antti
Tuesdayna, 18. Augustta, 2015
Arvio:
Näitä on kuunneltu nyt muutama vuosi olohuoneessa parantamassa TV:n ääntä ja myös levyjä toisteltaessa. Leffakäytössä jatkeena on SPC-10 Wharfedale, eli budjettiluokan subi. Kokonaisuutena soivat hyvin. Ilman subbaria jäisivät aika kauas toivotusta. Musiikin kanssa vielä jonkinlainen mahdollisuus nauttia. Genelec on oivallinen valinta aktiivikaiutinta etsivälle, vaikken itse tuohon target marketiin kuulukaan. Sawolaiset A-sarjan kaiuttimet pesevät nämä kirkkaasti ulottuvuudessaan ja myös tyylikkyydellään. Jos et tarvitse kaiuttimeltasi aktiivin ominaisuuksia, älä osta aktiiveja. Genelecit tarjoavat helppoa liitettävyyttä ja G Thee-purkkien kaveriksi onkin stereokäyttöön 7050B-subwoofer. Kuten todettua, subbaria nämä kaipaavat. 60Hz kohdalta ohjattaessa subbarille nämä toimivatkin erinomaisesti. Kunhan ei odota, että nämä skobet hutkuvat 2.0-kokoonpanona.
Henri
Thursdayna, 08. Mayta, 2014
Arvio:
Nyt ollut 5kk käytössä. Säätöjä on tarpeeksi ja iso plussa pois kytkettävästä ledistä. Seinäasennuksena toinen nurkassa. Säädöillä saa hyvin tasattua tasoja. Hyvin toimii dspeakerin 2.0 jatkeena. Äänenpaine varat riittävät loistavasti isossa olohuoneessa. Suosittelen.