Genelec F One (B) aktiivisubwoofer
Genelec F One B on optimaalinen subwoofer, kun halutaan parantaa G One tai G Two kaiuttimien bassontoistoa. Sisäärakennetut jakosuotimet, kaukosäädin sekä monet muut loistavat ominaisuudet samassa paketissa. Suosittelemme!
- Vahvistin 40 W
- Maksimiäänenpaine 100 dB 1 metrin mittausetäisyydellä
- Taajuusvaste 35 - 85/120 Hz (-3 db)
- Maksimiäänenpaine 100 dB 1 metrin mittausetäisyydellä
- Mitat (korkeus x halkaisija) 256 x 305 m, Paino 5,6 kg
Tuotekuvaus
Genelec F One B aktiivisubwoofer
Uudistettu B-malli! Uusien mallien liitettävyys on parantunut koaksiaalisen ja optisen digitaaliaudioliitännän ansiosta, maksimiäänenpaine on korkeampi ja kaukosäätimen toiminnallisuus laajempi. Subwoofereiden uusi elektroniikka sisältää myös uudet virtalähteet ja muutamia DIP-kytkimillä hallittavia lisätoimintoja.
Genelec-aktiivisubwooferit on suunniteltu tukemaan Genelec-aktiivikaiuttimien bassotoistoa. Niiden suorituskyky, liitännät ja säädöt ovat täysin yhteensopivia - tasapainoisen ja yhtenäisesti soivan kokonaisuuden rakentaminen ei voisi olla helpompaa. Fennia Prize -muotoilupalkinnon voittanut Genelec F One on saanut rinnalleen samoja, Harri Koskisen ja Genelecin tuotekehitystiimin kehittämiä linjoja edustavan F Two:n. Syvävedestystä teräksestä ja painevaletusta alumiinista valmistettu kotelo on yksinkertaisen tyylikäs. Kaiutinelementti ja liitännät on piilotettu kotelon alle. Molemmat subwooferit sisältävät bassonhallinnan ja liitännät 2.1 järjestelmälle.
Tekniset tiedot
Aktiivinen subwoofer
Maksimiäänenpaine 100 dB 1 metrin mittausetäisyydellä
Taajuusvaste 35 - 85/120 Hz (-3 db)
Vaiheen säätö 0 - 270 astetta (90 asteen portain)
Kaiutinelementti 6,5"
Vahvistin 40 W
Mukana langaton kaukosäädin
Mitat (korkeus x halkaisija) 256 x 305 mm
Paino 5,6 kg
Takuu 2 + 3 vuotta
Yhteensopivat tuotteet
Kaapelit ja Tarvikkeet
Artikkelit
Tuotearvostelut
Antti
Saturdayna, 29. Marchta, 2014
Arvio:
Hyvä subwoofer jakosuotimen kera. Ensisijaisesti G one-kaiuttimien jatke, mutta toimii myös omakohtaisen kokemuksen perusteella esimerkiksi Amphion Helium 3 - parin kanssa olohuonekokoonpanossa. Tasoa voi joutua säätämään hieman ylöspäin, mutta varaakin on. Selkeää ja ulottuvaa bassontoistoa - painettahan tämän kokoinen laitos ei tuota vielä välttämättä kaikkien tarpeisiin, mutta puhtaan toiston ystävälle hinta-laatusuhteeltaan erinomainen valinta. Varsinkin, jos omistaa pesueen pikkugenejä. Selvästi suunnattuna tuotteena ei täysiä 5 tähteä, mutta 4 täysin surutta.